به گزارش “ورزش سه”، بیورن کویپرز را ثروتمندترین داور جهان فوتبال می دانند.  او که در هلند مالک سوپرمارکت های زنجیره ای است، ثروتی در حدود ۱۱.۵ میلیون یورو دارد. هر چند او همچنین به عنوان یک داور فعالیت می کند و از زمانی که دوران کاری خود را به عنوان داور بین المللی آغاز کرده، با بازیکنان زیادی برخورد داشته است.

 

کویپرز در حالی قضاوت فینال رقابت‌های یورو را برعهده گرفت که پیش از این سه مسابقه را در این تورنمنت داوری کرده بود. او در ابتدا قضاوت بازی دانمارک و بلژیک را برعهده داشت که اجازه توقف ۱۰ دقیقه ای بازی را صادر کرد تا به کریستین اریکسن ادای احترام شود.

 

 

 

دیگر مسابقه ای که داور هلندی قضاوت آن را بر عهده داشت به بازی دور گروهی بین دو تیم اسپانیا و اسلواکی بر می گشت که با برتری پنج گله لاروخا به پایان رسید؛ کویپرز در آن بازی به شکل واضح نشان داد که در استفاده از کارت‌های خود اصلاً خجالتی نیست چرا که چهار بازیکنان دو تیم را با کارت زرد جریمه کرد. همچنین دیدار مرحله یک چهارم نهایی بین دانمارک و جمهوری چک دیگر مسابقه ای بود که کویپرز داور آن به شمار می‌آمد.

 

اما کویپرز که قضاوت دیدار شب گذشته انگلیس و ایتالیا در فینال یورو را برعهده داشت پیش از این و در جام جهانی ۲۰۱۴ نیز بازی این دو تیم را قضاوت کرده بود که آن مسابقه هم با شکست انگلیس به پایان رسید. البته که او چهار سال بعد و در جام جهانی ۲۰۱۸ داور بازی انگلیس و سوئد در مرحله یک چهارم نهایی بود که با پیروزی سه شیرها و صعود آنها به مرحله بعد همراه بود.

 

با این وجود قضاوت کویپرز در فینال شب گذشته خالی از حاشیه و جنجال نبود. در دقیقه ۱۱۴ مسابقه شاهد یک صحنه بسیار خشن بودیم؛ جایی که جورجینیو هافبک تیم ملی ایتالیا به شکلی واقعا خطرناک و با کف پا روی زانوی جک گریلیش فرود آمد؛ در واقع به نظر می‌رسید که در این صحنه کویپرز باید فوراً از کارت قرمز خود استفاده می‌کرد اما او ترجیح داد چنین کاری انجام ندهد و تنها با کارت زرد خود جورجینیو را جریمه کند؛ موضوعی که با اعتراض ستاره های انگلیس روبرو شد اما هیچ تغییری در این تصمیم به وجود نیامد.

 

 

 

 

 

بعد از پایان مسابقه فینال و شکست تیم ملی انگلیس نیز تصمیم کلیپرز مبنی بر عدم اخراج جورجینیو با واکنش‌های قابل توجهی همراه بود که در اینجا برخی از آنها را می خوانیم.

 

آلن شیرر، اسطوره فوتبال انگلیس، در واکنش به این موضوع گفت: ” این یک سهل انگاری محض بوده چراکه جورجینیو سلامتی حریف را به خطر انداخت. داور باید در این صحنه به او کارت قرمز نشان می‌داد.”

 

فرانک لمپارد نیز همچون آلن شیرر اعتقاد داشت که داور باید به جورجینیو کارت قرمز نشان می‌داد. او گفت: “به نظر می رسید که VAR می توانست در این صحنه کمک کند. من مطمئن هستم که اگر این اتفاق در لیگ برتر رخ می‌داد و از طریق مانیتور کنار زمین بررسی می‌شد داور کارت قرمز نشان می‌داد. من فکر می‌کنم که باید جورجینیو اخراج می‌شد.”

 

 

 

 

کوریره دلو اسپورت در رابطه با عملکرد داور هلندی نوشت: “امتیاز ۶/۵ برای داور انگلیس- ایتالیا. قطعاً بهترین داور این مسابقه را قضاوت کرد. اشتباهات تاثیر گذار نبود. کویپرز با اعلام ۳۴ خطا و دادن شش کارت زرد به شکلی خوب بازی را قضاوت کرد. همچنین استرلینگ می‌توانست یک کارت زرد دریافت کند و اگر هم جای اعتراضی باشد، ایتالیا بود که می توانست برایش یک پنالتی اعلام شود؛ جایی که در صحنه برخورد کیلینی و استونز کاپیتان ایتالیا روی زمین افتاد.”

 

توتواسپورت هم در تمجید از کویپرز نوشت: “بازی بسیار خوب و با دقت عالی مدیریت شد. در یک صحنه استرلینگ در برخورد با کیه‌لینی روی زمین افتاد اما صحنه به گونه ای نبود که داور نقطه پنالتی را نشان دهد. همچنین عدم اعلام پنالتی در صحنه مشکوک حرکت جان استونز نیز کاملا درست بود. با این حال هنوز در مورد خطای جورجینیو روی گریلیش تردید وجود دارد.”

 

سایت ۹۰min هم در مورد عملکرد کویپرز نوشت: “کویپرز در تمام طول بازی عملکرد خوبی از خود به جای گذاشت. او همچنین سعی کرد که از دادن کارهای غیرضروری و زودرس صرف نظر کند. در واقع داور هلندی موفق شد روند بازی را به شکل ثابتی نگه دارد. البته در دوئل ها نیز فوق‌العاده عمل کرد و اجازه نداد که بازی از دستش خارج شود. همچنین بازیکنان و مربیان نیز می دانستند که هیچ جای اعتراضی به او وجود ندارد.”

 

یکی از کاربران توییتر نیز توییت جالبی را به اشتراک گذاشت و نوشت: “از آقای کویپرز خیلی عصبانی هستم؛ حتماً باید استخوان پای گریلیش بیرون بزند تا داور کارت قرمز نشان دهد؟”

 

 

 

 

کاربر دیگری نوشت: ‘فکر می‌کنم که کویپرز یک شب وحشتناک داشت. اگر به خطای کیه‌لینی روی ساکا و جورجینیو روی گریلیش نگاه کنید، می بینید که او تصمیمات ضعیفی را به سود ایتالیا اتخاذ کرد. فکر می‌کنم که فشار ایتالیایی ها روی او تاثیر گذار بوده است.”

 

 

 

 

اما یک کاربرد دیگر اعتقاد داشت که کویپرز تصمیم درستی در رابطه با دادن کارت زرد به جورجینیو اتخاذ کرده است: “کویپرز عالی بود. به گفته برخی از کارشناسان داوری در شبکه های تلویزیونی، تصمیم او در رابطه با دادن کارت زرد به جورجینیو درست بود چرا که جورجینیو اول توپ را زد و سپس پایش لغزید و به گریلیش برخورد کرد.”

 

 

 

 

همچنین یک کاربر دیگر اعتقاد داشت که خطای جورجینیو به قدری شدید بود که باید کارت قرمز تیره دریافت می‌کرد: “یک اشتباه بزرگ از کویپرز. جورجینیو باید کارت قرمز تیره رنگ دریافت می کرد.”

 

 

 

 

یک کاربر ایتالیایی در تمجید از کویپرز نوشت: ” بیورن کویپرز کسی بود که ما خیلی از او می ترسیدیم و بابتش نگرانی داشتیم اما بدون فشار شرایط را کنترل کرد.”

 

 

 

 

کاربر دیگری با تمسخر توییت کرد: “بیورن کویپرز، عملکردی عالی برای ایتالیا؛ قطعا مرد اول بازی بود و به تنهای مسابقه را برای ایتالیا در آورد.”

 

 

 

 

 

https://www.varzesh3.com/news/1767499

به اشتراک بگذارید:

administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *